Kedi ve Köpeklerde Sıcak Çarpması

[email protected]

Yüzmek, güneşlenmek, doğa yürüyüşleri ve daha birçok aktivite. Sadece sen değil dört ayaklı dostlarımız da yaz ayını sabırsızlıkla bekliyor. Peki hava çok sıcak olduğunda, köpeğinin sağlığını tehlikeye attığını biliyor musun?

Sıcak çarpması nedir?

Sıcak çarpması (diğer ismi ile güneş çarpması) ciddi ısı hastalıklarından birisidir ve vücut sıcaklığının normalin üstüne çıkması (hipertermi) ile sonuçlanır (1). Yüksek vücut sıcaklığının tek sebebi sıcak çarpması değildir. Ağır egzersiz, bazı ilaçlar hatta zehirlenmelerde bile hipertermi şekillenebilir.

Sıcak kanlı canlılar, kendi vücut sıcaklığını dış ortama rağmen sabit tutmaya çalışır. Bu yüzden sıcak havalarda terleyerek vücudumuzu soğutur; soğuk havalarda da titreyerek vücudumuzu ısıtmaya çalışırız. Fakat bu durum, köpekler için aynı değildir. Köpekler ağızlarından nefes alıp vererek vücutlarını soğuturlar.

Sıcak çarpması karşımıza çoğunlukla havasız ve sıcak ortamda (örn: kapalı araç içi) kalan canlıların vücut sıcaklığının normalin üzerine çıkması ile oluşur. Her yıl onlarca köpek, arabaların içinde kapalı kaldığı için ölmektedir. Kapalı bir arabanın sıcaklığı 10 dakikada köpeğinizi öldürebilecek kadar artabilir (2).

Sıcak çarpması köpeğimi nasıl etkiler?

Yüksek sıcaklık, sadece insanlar için değil hayvanlar için de zararlıdır ve canlı vücudunda enzimlerin çalışmasını direkt olarak etkiler. Bu enzimler vücudun normal sıcaklığında iyi bir şekilde çalışırken düşük ve yüksek sıcaklıklarda işlevleri azalır.

Kedi ve köpekler normal vücut sıcaklığı:

Tür  Vücut Sıcaklığı
Köpek 37,5℃- 39,0℃
Kedi 38,1℃- 39,2℃

 

 

Örneğin vücut sıcaklığı 34 ℃ altına indiğinde hayvanlar vücut sıcaklığını düzene sokamazlar. 27℃-29℃ arasında ise kalp ile ilgili problemler ortaya çıkabilir. 45℃ üzerindeki vücut sıcaklığında ise başlıca beyinde ve diğer organlarda geri dönüşümü olmayan ölümcül zararlar oluşabilir.

 

Risk Faktörleri

Sıcak çarpması her yaştan ve her ırktan kedi ve köpeği etkileyebilir. Özellikle sıcak ve nem oranının yüksek olduğu ortamlarda risk yüksektir.  Vücut sıcaklığını azaltmak için gerekli bir mekanızma olan buharlaşma, nemli havalarda daha zor gerçekleşir.

Risk altında olanlar:

 • Yaşlı köpekler
 • Yavru köpekler (<1 yaş)
 • Obez hayvanlar
 • Kalp ve akciğer hastalığı olan hayvanlar
 • Uzun ve yoğun kürke sahip olan ırklar
 • Brachycephalic ırklar

 

Brachycephalic  kısa kafalı anlamına gelmektedir . Bu ırktaki köpek ve kediler sıcaktan daha çok etkilenirler. Bunun sebebi ise burunlarının kısa, burun deliklerinin dar ve farinks (yutak) kıvrımlarının fazla olmasıdır. Vücut sıcaklığını düzenlemeleri daha zordur. Hatta bu ırklarda, normal hava sıcaklıklarında, yüksek heyecan ve hızlı nefes alımı sebebiyle bile hipertermi şekilllenebilir.

 

Bazı brachycephalic ırklar: Boston terrier, French bulldog, Pug…

Köpeğime görebileceğim semptomlar nelerdir?

Köpeğinizin ve kedinizin tür, yaş, cinsiyet gibi özelliklerine bağlı olarak yüksek sıcaklığa olan toleransı farklıdır. Kedilerde sıcak çarpması nadir gözlenir.

Vücut sıcaklığının 41 ℃ aşması durumunda kedi veya köpeğinizde görebileceğiniz bazı semptomlar:

 • Hızlı kalp atışı
 • Yüksek miktarda salya salgılama
 • Hızlı soluk alıp verme
 • Dil ve mukozaların daha kırmızı renk olması
 • Siyanoz: mukoz membranların mor renk alması
 • Kusma (kan içerebilir)
 • Oryantasyon bozukluğu, sendeleme
 • Organ yetmezliği; örn. böbrek yetmezliğine bağlı idrar çıkışının azalması veya olmaması
 • Körlük
 • Kanlı dışkı
 • Bilinçsizlik
 • Beyin ödemine bağlı bazı nörolojik semptomlar; nöbet, titreme
 • Koma

Köpeğime sıcak çarptığında ne yapabilirim?

Sıcak çarpmalarında erken teşhis önemlidir bu yüzden köpeğini en kısa zamanda veteriner hekime götürmelisiniz. Köpeğinizin yoğun bakıma ihtiyacının olduğunun ve tedavi süresinin 2-3 gün sürebileceğini, hatta en iyi şekilde tedavi edilse bile ölüm ile sonuçlanabileceğini unutmayın.

 1. Köpeğinizi sıcak bölgeden uzaklaştırın.
 2. Veteriner hekime gitmeden önce köpeğinizin tüylerini su ile ıslatarak vücut ısısını düşürebilirsiniz. Suyun çok soğuk OLMAMASINA dikkat edin!
 3. Bir havluyu ıslatarak köpeğinizin patilerinin altını, boynunun arkasını, bacaklarının iç yüzlerini soğutabilirsiniz.
 4. Köpeğinizin bilinci yerinde değilse oral yiyecek alımını kısıtlayın.

 Köpeğinizin vücut sıcaklığını azaltmak için buz kullanmayın! Çok soğuk uygulamalar damarların daralmasına yol açtığı için vücuttan ısı çıkışını engelleyecektir.

Köpeğimi nasıl bir tedavi süreci bekliyor?

Hipertermiyi tedavi eden spesifik bir ilaç yoktur. Gösterdiği semptomlara bağlı  tedavisi de değişecektir. 

Köpeğinizin rektal sıcaklığı 39,4 ℃’ye inene kadar veteriner hekiminiz soğutma uygulamalarına devam edecektir. Oksijen ve sıvı tedavisinin yanında beyin, böbrek, mide ve bağırsakta gibi organlarda oluşan hasara göre de destekleyici tedavi uygulanacaktır.

Küresel ısınma tüm canlıları etkiliyor

Küresel ısınma ile yaz aylarının yıllar geçtikçe daha da sıcak olması, yeryüzünde yaşayan tüm canlıları tehdit etmektedir. 2003 yılı yazında Avrupa’da gerçekleşen sıcak hava dalgası 73.000 insanın ölümüne sebep olduğu düşünülüyor (2). Sadece biz insanları değil tüm dünyayı etkileyen yüksek sıcaklıklar, dört ayaklı dostlarımızı da etkiliyor ve onların hayatlarını kurtarmak da bize düşüyor.

Referanslar;

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Heat_stroke
 2. https://www.avma.org/public/PetCare/Pages/Hot-Cars-and-Loose-Pets.aspx
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/2003_European_heat_wave

Never miss a minute

Get great content to your inbox every week. No spam.

  Arrow-up